Kultura-Tradice

V Salentu existují určité etnické a jazykové enklávy. V téměř ve všech, které byly a jsou v Řeckém Salentu (Grecìa Salentina) lidé mluví dialektem známým jako řecký grecanico nebo Griko Salentino, kterým se zde mluvilo již před tisíci lety, pravděpodobně v důsledku migrace. Řecké komunity v Salento jsou zřetelnými etnickými skupinami a menšinou. Velkému zájmu se těší fenomén antropologického tarantismu, což je hysterická formo a mimořádného scénického tance, přičemž je hrána tradiční hudba na tamburínu. Pověst říká, že tento tanec jednou vyléčil ženu, kterou štípla tarantule. Lidé zpočátku věřily v tuto metody léčby, ale později se ukázalao, že tento rituální tanec byl nástrojem žen, které se tak zbavovaly stresu a nátlkaků můžů. Tradičně je tento tanec tančen v párech. Pár nemusí být složena z osob opačného pohlaví, je časté vidět dvě ženy tančící pizzichu společně, zatímco když vidíte tančit pospolu dva muže, tanci se říká scherma (dále jen "tanec meče"), obvykle na slavnosti San Rocco 16.srpna v Torrepaduli,kde je muž zobrazuje "bojovníka".

Tančící výry lidí vytvořených pod tlakem a projevem Notte della Taranta (Noc tarantule) najdete ve městech Řeckého Salenta vždy v srpnu. Notte della Taranta je festival lidové hudby Salenta, kde se setkává tradiční tradiční hudba s hudbou vnitrostátní a mezinárodní. Tento festival začíná turné ve městech Řeckého Salenta a uzavírá se velkým závěrečným koncertem ve městě Melpignano, který trvá až do rána.

Ozdobené stoly na svatého Josefa (18/19 březen) jsou tradiční tabulí k večeři. V některých vesnicích Salenta, v tento večer bohatí pohostí ty chudé na počest svatého Josefa. Jsou vyrobeny s výběr pokrmů od lampascioni, brokolice (rape), z "vermiceddhri" (druh těstovin se zelím) smažené ryby. Z pečiva je zde například pittule Zeppola od chléb ve tvaru velké koblihy s fenyklem a pomerančem.

Focara v Novoli (16-18 ledna) je typický oheň z patronátní svátku svatého Antonína opata, památka zemědělská technika se skládá z desítek tisíc svazků vinic, která přesahuje výšku a průměru dvacet metrů, která je osvětlena záře ohňostrojů na večer 16. ledna. V Dny ohně, také je vidět nespočet festivalů a soutěží ohňostrojů a obdivovat výstav veliká světla.

Torneo dei Rioni di Oria (druhý týden v srpnu) je událost v kostýmu, středověké prostředí, které se koná ve dvou dnech: Sobota je držen na historický průvod ulicemi a nedělní soutěže se hrají mezi okresy města, pro udělení Palio.

Hody Sant'Oronzo v Lecce. Svátek patrona největšího města Salenta a obce Lecce. Oslava svatého Oronza je oslavován 24/25/26 srpna. Začíná slavnostním průvodem městem. Během prázdnin jsou ve městě koncerty řady kapel,oslavu provází ohňostroje a osvětlění města - ve dny oslav zdobí města nádherné tabule barevných světélek, které navodí nenahraditelnou atmosféru, jsou známé po celém světě, a v noci na sv. Oronza se rozvicují také v Lecce. Toto jsou některé z mnoha slavností a tradic, které existují v Salentu a na které jsou místní obyvatelé patřičně hrdí. V každém městě či vesnici najdete všemožné akce oslavy, folklor a tradice, které učiní Váš pobyt v tomto regionu příjemný a nezapomenutelný.     
     
Obràzky Salento


Tradice "pizzica" neboli "štípnutí"
(Notte della Taranta)

Ozdobené stoly na Sv. Josefa
(Sant Giuseppe)

Oslava Sant'Oronzo v Lecce

Lecce - Lecceské Baroko

Santa Maria di Leuca