Kultura vína a jídla

Salento, má díky své geografické poloze, v kuchyňi velmi přirozené produkty země a moře. Velkou řadu pokrmů tvoří zejména zelenina a ryby, které doprovázejí známé DOC vína jako Primitivo a Negroamaro z Manduria.

Mezi typické potraviny jsou koňské maso, festival koňského masa se koná vždy v srpnu ve městě Seclì. Ve stánkách s jídlem se zde dá zakoupit například koňský guláš s pikantní omáčkou či koňské masové kuličky.

Bramborový chléb pitta, je druh pizzy z brambor, která je zdobená přísadami cibule, tuřínu a rajčat.

Dokonce i chléb s olivami, tzv. Puccia, je jednou z hlavních potravin typickou pro kuchyni Salenta. Rustiko je tenké těsto zapečené s Bešamelovou omáčkou, mozzarellou, rajčaty, paprikou a občas i muškátovým ořechem.

Dalším typickým jídlem jsou frisedde nebo proužky, koblihy, chléb opékaný na konzistenci velkou tvrdostí, často s pšenici a ječmen vařené snížit na polovinu horizontálně, což je změkl krátký ponořením do vody a potom ochucený olivovým olejem , sůl a rajčata.

Velmi populární jsou také pittule (nebo pettule), což jsou palačinky plněné brokolicí, cuketou, květákem nebo například solenou treskounamočenou ve víně.

Kulinářské tradice Salenta pochází z venkova i z moře. Orecchiette jsou vždy domácí a ryby vždy čerstvé. Mezi delikatesy země patří i šnecy, které je zde možné sbírat na podzim.

Zvláště důležitá je kuchyně spojena s mořem, které obklopuje Salento. Z moře si salentini (lidé ze Salenta) vytahují po dlouho dobu, ty nejlepší potraviny, které poskytují dobré jídlo jako jsou ryby, modré mušle, černé mušle, mořští ježci, chobotnice a sépie. Mezi nejvyhledávanější patří měkkýši, kteří se jedí syroví s přídavkem citronu, olivového oleje a octa.

Mezi oblíbené pečivo patří populární pasticciotto Lecce, fruttone, le bocche di dama (neboli ústa dámy), la pasta di mandorla (mandlové těsto), lo spumone salentino, a další...     

Orecchiette neboli domácí těstoviny s brokolicí           Mořští ježci a mušle
Obràzky Salento


Negroamaro e Primitivo vína D.O.C.

Pitta chléb z brambor

I "pasticciotto" Leccesi
(tipicka zladkost)

"Pittule"